Serres
Sanabria i Montes de León
Sanabria i Montes de León té 310 km² de bosc, amb predomini de roureda (51,4 % de l'arbrat), entre 429 i 2.043 m d'altitud. La major part (72 %) és a la zona bioclimàtica subhumida. Segons l'últim càlcul, el que puntua millor aquí: inocibe de Patouillard i cep d'estiu.
També a: Zamora
Altitud
1.368 m
429–2.043 m
Superfície arbrada
310 km²
Roureda · 51,4%
Clima
Subhumida
72 % de l'àrea
Seca20%Subhumida72%Humida8%
Què hi surt
Ordenat per l'índex mitjà de la zona el darrer dia calculat. La mitjana diu si val la pena el viatge; el màxim, si hi ha algun racó que sí.
Molt baixBaixModeratBoExcel·lent
dades del 15 d'octubre 2026La barra és l'índex mitjà de la zona; la marca, el màxim que assoleix en algun racó.
- mitjana 6 · màx. 42,8
- mitjana 5,3 · màx. 45
- mitjana 4,7 · màx. 30,2
Mostra les 29 restants
- mitjana 3,9 · màx. 45,8
- mitjana 3,8 · màx. 38,1
- mitjana 3,3 · màx. 38,1
- mitjana 3,3 · màx. 25,6
- mitjana 3,2 · màx. 39,9
- mitjana 3,2 · màx. 38
- mitjana 3,1 · màx. 25,7
- mitjana 3,1 · màx. 43,2
- mitjana 2,9 · màx. 35,6
- mitjana 2,9 · màx. 17
- mitjana 2,7 · màx. 21,1
- mitjana 2,5 · màx. 13,7
- mitjana 2,5 · màx. 15
- mitjana 2,3 · màx. 26,9
- mitjana 2,3 · màx. 18,3
- mitjana 2,3 · màx. 17,4
- mitjana 2,2 · màx. 13,8
- mitjana 2,1 · màx. 11,8
- mitjana 1,5 · màx. 13,1
- mitjana 1,5 · màx. 7,7
- mitjana 1,4 · màx. 7,4
- mitjana 1,4 · màx. 9,8
- mitjana 1,3 · màx. 12
- mitjana 1,1 · màx. 10,6
- mitjana 0,8 · màx. 8,7
- mitjana 0,6 · màx. 3,7
- mitjana 0,6 · màx. 7,1
- mitjana 0,4 · màx. 2,6
- mitjana 0 · màx. 0,2
Bosc
310 km² de bosc
- Roure rebollQuercus pyrenaica51,4% · espessor 58 %
- Pi roigPinus sylvestris23,1% · espessor 57 %
- AlzinaQuercus ilex11,9% · espessor 57 %
- PinastrePinus pinaster4,7% · espessor 45 %
- CastanyerCastanea sativa4,1% · espessor 59 %
- VernAlnus glutinosa1% · espessor 67 %
- PollancrePopulus nigra0,9% · espessor 62 %
- PinassaPinus nigra0,6% · espessor 60 %
El mapa s'obre sobre aquesta zona, amb el contorn ressaltat.